DanKruml.cz

Knihkupcova grafománie II

Jak jsem získal vítěznej pocit

Probuzení v oranžovým pásmu. Docela dobrý, ale proč sakra nastalo už asi v půl osmý, když je sobota, k tomu jsem zase do noci čuměl na seroše, v plánu jsem nic neměl a když jsem kouknul z okna a viděl, že už zase sněží, tak tuplem ne. Trochu respektu k tomu, že se tím pádem budu o hodinu či dvě déle poflakovat po bytě, milý můj spánku, chtělo by se říct.

Zbyly mi v lednici knedlíky, tak jsem si udělal knedlíky s vejci. Já nevím, u všech těch receptů na netu ty fotky vypadaj tak hezky, knedlíky žluťoučké, vajíčka pěkně vláčná, snítky pažitky pěkně zelené, tak proč mi z toho zase vyšla taková nějaká hnědooranžová hmota s vajíčky zcuckovatělými a pažitkou nahnědlou, ačkoliv jsem se toho receptu držel s naprosto otrockou přesností? Jako, dobrý to bylo, ale estetickej zážitek teda nic moc. Že by ti, co tam ty recepty dávají a ta jídla potom fotí, ta jídla i fotošopovali?

Na facebooku jsem objevil takovej moc pěknej text o EET od nějakýho kavárníka. Kromě takových těch obligátních výtek zákonodárcům na téma vysokých nákladů pro živnostníky, absurdních pokut, které můžou i neúmyslně zákon přestoupivšího poplatníka poslat do exekuce, se pan kavárník dotkl i takových těch filozofičtějších důvodů pro to, proč tuhle obludnost označit za obludnost. Psal tam o tom, že tím vlastně stát svým občanům říká, že jim nevěří, a jak má asi fungovat stát, kterej je postavenej na nedůvěře k lidem?  A já bych k těmhle filozofičtějším důvodům, proč tu obludnost odmítnout, přidal ještě další. Tím je naprostá absence empatie u těch, co to schválili. Sakra, jak někdo může žít s tím, že zkomplikuje život tolika lidem, jen tak z plezíru? Respektive z mamonu. Říkají, že to schválili proto, aby se lépe vybíraly daně. Tedy prachy. A kvůli prachům, kvůli takovému mrzkému důvodu někdo rozpoutává třídní boj, podporuje závist a nenávist a nutí lidi, kterým doposud k tomu, aby se nějak uživili, stačil papír a tužka, cpát tisíce korun do nějakejch bazmeků? Víte co, o socanech a anonistech žádný iluze nemám, ale co se asi takovejm lidovcům bude zítra ráno v kostele honit hlavou, až jim pan farář bude kázat třeba Lukáše 6:38. „Dávejte a bude vám dáno. Dobrá míra, natlačená, natřesená a vrchovatá se octne ve vašem náručí. Jakou mírou měříte, takovou vám bude zase odměřeno.“ Budou si říkat, že když živnostníkům dali měrou vrchovatou potíže, náklady, obavy, tak za to dostanou spasení? Že když měří mírou nedůvěry a drakonických trestů, dostane se jim důvěry a dobroty? Za mě nasrat. Za Pánaboha mluvit nemůžu, ale být jimi, tak bych se na odpuštění za ty zničené životy mnoha lidí ve jménu mamonu moc nespoléhal.

Dopoledne jsem uklízel. Pustil jsem si k tomu na jůtůbu klip Ráchel od Oceánu z roku 1988 nebo tak nějak a jak jsem myl podlahu a luxoval, tak jsem nechal běžet automatické přehrávání čili výsledek toho algoritmu, který ve službách jůtůbu odhaduje, co by se uživateli asi tak mohlo líbit. Takže po klipu Ráchel od Oceánu algoritmus usoudil, že si chci poslechnout tu samou písničku v podání Noida. Se nějak netrefil. Pak přešel na Petra Muka, ze začátku to šlo, ale když mi algoritmus naservíroval Mukův duet s Ivetou Bartošovou z nějaký novácký estrády, tak, ač se říká, že o mrtvých jen dobře, poznamenal jsem si tak pro sebe, že ten Muk přece jenom dosáhl značného úpadku.

Nejlepší na úklidu je to první rozhlédnutí se po bytě v okamžiku, kdy člověk vráti do komory vysavač a kýbl a smeták, vrátí na místo všechny ty věci, které se jinak povalují na podlaze, ty koše a židle a skříňky, které si v zájmu kvalitního úklidu celé podlahové plochy mezitím přemístil, to rozhlédnutí po bytě, z jehož podlahy by se dalo žrát. Já nevím, jak to máte vy, ale pro mě je ten pohled takovej vítěznej. Vyhrál jsem nad vším tím bordelem, prach je spláchut, drobky smeteny. A samozřejmě, nelze opominout i vítězství nad leností, která řadu dní to hromadění bordelu tolerovala a jeho průběžný úklid sabotovala. Ale měl bych ten vítěznej uspokojující pocit, kdybych uklízel každej den? Že bych si vítězně výskl každý den, když bych díky pětiminutovému úsilí udržoval konstantní pořádek? Nene, ten vítěznej pocit nastává až po hodinovým úsilí, ne když člověk jen tak udržuje status quo, ale když najednou změní bordel v čistoskvoucí podlahu. A já mám ten vítěznej pocit rád, takže dalších čtrnáct dní bude smeták a kýbl a lux v komoře.

Skouknul jsem biatlon a říkal jsem si: Sakra, to tu Koukalovou fakt baví, jak vyhrává třikrát tejdně?

Na nějaký celebritní stránce psali o tom, kterak herci ze seriálu Teorie velkého třesku vyjednávají smlouvy na další série a že už teďka berou za jeden díl milión doláčů, tak jestli jim to bude stačit či si vydyndají ještě nějakej příplatek. Pod článkem samozřejmě výživná diskuse na téma, že by si za ty výkony nezasloužili ani zlámanej pětník, zato diskutující by si za tu práci ve fabrice samozřejmě zasloužil daleko víc. Ano, zasloužili, a ne nezasloužil. Přemejšleli jste někdy o tom, že herci z populárních sitkomů jsou vlastně potom na zbytek života marný? Tak schválně, který herec ze sitkomu potom dostal nějakej pořádnej kšeft v dalším sitkomu nebo áčkovým filmu? Mě nenapadá snad nikdo. Dobře, Alan Alda z MASHe si pak v pár dobrejch filmech zahrál, ale kdo další? Další herci z MASHe? Z Beverly Hills 90210? Z Přátel? Ze Scrubs? Z Jak jsem poznal vaši matku? Velký prd. Možná nějaký štěky v béčkovejch fimech, ale jinak skoro nic. Prokletí hvězdy ze sitkomu prostě platí. Pět, pokud se výrazně zadaří, tak deset let v seriálu a pak šmytec. Je ve škatulce a má smolíka. Takže si pořádnou vejplatu zaslouží. Už si neškrtne. Zato diskutující dělňas může hákovat ve škodovce do důchodu a to, že je ve škatulce, vůbec nevadí.

Dostal jsem k Vánocům od šváry lahev piva, která se tváří světácky, je na ní napsáno Hemp Valley Beer, na etiketě má minimálně tři vyobrazení listu trávy a vyrábějí ho v nesvětácky působící Nové Pace. Ochutnal jsem ho. Na facebook jsem o něm napsal:

Degustace piva Hemp Valley Beer s obsahem aromatu konopných květů. Vyrábí v Nové Pace. Pivo docela dobrý, vlastně ne docela, ale dost, s výraznou hořkostí a přitom neobvykle sladké. Moc dobře se pije. Ale tendleten marketing, když někdo do piva zamíchá něco, čemu říká „aroma konopných květů 0,2%“, což tedy nevím, jak se asi může vyrábět, to jako semelou květy technického konopí na nějaký prášek a šoupnou ho do piva? Tak tendleten marketing, kdy něco takového semelou do piva, jen aby mohli mít na etiketě trávový list, vlastně ne, počkat, rovnou tři trávové listy, tak tendleten marketing mi přijde ubohej.

Howgh. Je fakt ubohý stavět marketing výrobku na tom, že je v něm homeopatická dávka něčeho a tím něčím pak zaplácat celou etiketu.